Práce v Norsku
K cestě za prací jsou postačí dvě věci. Sbalit se a vyrazit.
V ideálním případě mít práci domluvenou předem a znát alespoň základy nějakého cizího jazyku. Například v Norsku bohatě stačí angličtina, protože téměř všichni Norové umí anglicky perfektně.
Já s Honzou jsme se do Norska dostali díky mé sestře, která díky studiu Norštiny dostala kontakt na možnost práce na ovocné farmě. Tak jsme si řekli proč to taky nezkusit a nepotkat se tam.
Rozhodla jsem se sepsat pár poznatků o hledání a práci samotné. Na ovocných farmách je potřeba zvážit, jestli je to pro mě vhodné, protože se jedná o docela dost fyzicky náročnou práci. :)
V Norsku jsou tři oblasti, kde se ve velkém pěstuje ovoce a jednou z nich je i Hardangerfjord, který nabízí dokonalé klima pro pěstování převážně třešní, švestek, hrušek a jablek. Sezóna sběru, kdy je potřeba nejvíce rukou začíná začátkem července a pokračuje téměř až do konce října, kdy se dosbírávají jablka.
Rychlý rozcestník
Proč zrovna Norsko - Zařizování práce - Před cestou - Cesta - Práce
Pro koho je práce ideální? A proč právě Norsko?
Práce na ovocné farmě je vhodná téměř pro kohokoliv, kdo chce pracovat venku a nevadí mu ani horší počasí. To se tady může často měnit z krásného slunečného dne na upršený studený den. Sezóna 2021 je ale zatím extrémně suchá a slunečná takže si není na co stěžovat.
Jelikož se jedná o práci probíhající v době letních prázdnin, tak se vyloženě sama nabízí studentům. A proč by taky ne, že? Pracuje se většinou za minimální norskou mzdu (129,5NOK (2020) - občas i něco málo víc), ale když se to vynásobí na české koruny, tak se to docela vyplatí i přes to, že je to dřina.
Navíc Norsko je velmi blízko a i přes to, že není v Evropské unii budete se tam cítit jako doma. A ta příroda okolo? Nádhera.